Görüntülemek istediğiniz festival sezonunu seçin.

14 EKİM PERŞEMBE ERİŞİLEBİLİR SANAT, MEDYA, DİJİTAL ÇÖZÜMLER VE BİLİŞİM

Bilişim

Yapay zeka uygulamaları, yeti farkı olan gruplar için yapılan bilişimsel çözümlerin nasıl bir fark yarattığı, bilişim dünyasındaki erişilebilir gelişmeler üzerine bulabileceğiniz pek çok detayla sizleri tanıştırmayı çok istiyoruz. Bilişim standının anahtarı da yine Beyaz Baston Erişilebilirlik Festivalinde. Aman uğramadan geçmeyin.

Dokunsal Ve Betimlemeli Müze

İstanbul Şişli’de harika bir müze açıldı geçen aylarda sessiz sedasız. Müzede Galata Kulesi'nden Saat Kulesi'ne, Ayasofya’dan Sultan Ahmet Camisi'ne, Göbeklitepe’den Türkiye ve dünya haritalarına kadar birçok yapı ve eserin 3 boyutlu kopyaları var. Bununla da yetinilmemiş, her şeyin yanında onu körcül olarak betimleyen, yapıyı nasıl incelememiz gerektiğini adım adım anlatan seslendirmeler var. Altınokta Körler Vakfı ve Lions Kulübünün iş birliğiyle hayata geçen bu müzeyi daha fazla kişiye duyurmak için canlı canlı oradan sizlere seslenip eserleri birlikte inceleyeceğiz.

Resim ve Fotoğrafçılık

Körler nasıl resim yaparlar? Fotoğraf da mı çekiyorlar? Resim yaparken ya da fotoğraf çekerken hangi erişilebilir yöntemleri kullanıyorlar? Renklendirmeyi, boyamayı nasıl yapıyorlar? Tüm merak edilen bu soruların cevabını bulabileceğiniz erişilebilir resim ve fotoğraf çalışmalarını göreceğiniz erişilebilir resim ve fotoğraf stantlarımıza başka bir gözle bakmak isterseniz, sizleri de gökkuşağının 8’inci rengi olmaya davet ediyoruz.

15 EKİM CUMA ERİŞİLEBİLİR SPOR, SAĞLIK VE BESLENME

Beslenme

Yemek için mi yaşıyoruz, yoksa yaşamak için mi yiyiyoruz?

Kahve sevenleri bu tarafa bekliyoruz.

Bakalım taptaze kahvemizi yudumlarken bu kahvenin nasıl çekildiğini ve pişirildiğini izlerken sizin de canınız kahve çekecek mi?

Peki kahveyle güzel bir sandviçe ne dersiniz?

QR kodlu ve alanında ilklerden olan bu erişilebilir sandviçin öyküsünü hep birlikte dinleyelim.

Bu kadar mı?

“Yedik, içtik, oh!” dedik lakin bunun da bir haddi hududu var, dengeyi nasıl sağlayacağız? Beslenme şekilleri üzerine önemli bir konuğumuz bizimle olacak. Elbette, kapanışı tatlı yiyip tatlı yapmazsak olmaz! Sağlıklı atıştırmalıkları hazırlamaya sizleri de bekleriz.

Sağlık

Biliyor musunuz, eski Çin'de doktorlar hasta iyileştirdiği için değil, halkın sağlıklı olduğu zaman ücret alırlarmış.

Sağlık olmayınca hiçbir şeyin tadı tuzu da olmuyor.

Tadı tuzu demişken, modern çağın başa dert hastalıklarından allerjiyi hiç duydunuz mu? Kaçınızın çilek ya da yumurta allerjisi mevcut?

Hadi bu sorun nedeniyle doktora gitmek için erişilebilir sağlık uygulamalarımızı inceleyelim. MHRS ve E-nabız uygulamasına girelim ve bu uygulamaların kullanımlarına kısaca göz atalım.

Peki aranızda dişçiden korkan var mı? Bazılarınızın "Evet ben, ben!" dediğinizi duyar gibiyiz, ama endişeye mahal yok! Dişçiye gitmeden, önden bir dişçi muayenesi ve dişçi araç gereçlerini kısaca betimlemeli olarak görmek güzel olmaz mı?

Her şeyi hallettik ve artık eczane bulup ilaç almaya geldi sıra. İlaçları aldık almasına da, bunların prospektüsleri ne anlatıyor? Bu prospektüsleri nasıl okuyabiliriz?

Sağlık için önce erişilebilirlik diyoruz ve hepinizi standımıza bekliyoruz.

Spor

“Çalışan demir pas tutmaz” diyoruz ve pek çok ilginç spor branşını tanıtacağımız bu standımızda, Engin Yılmaz yarı maraton denemesiyle açılışı yapacak, egzersizlerle devam edecek, pilates ve yoga ile rahatlayacak, buzda bir körün nasıl paten yapabileceğine bakacak, soğuktan kaçıp azıcık judo antremanıyla ısınıcak ve bunlar da yetmediği vakit, kendimizi Everest’e giden yolda usta sporcuların öneri ve hikayelerine bırakacağız.

Pas tutmamak için, standımzı pas geçmeyin!

16 EKİM CUMARTESİ GÜNDELİK YAŞAM VE PRATİK BİLGİLER

Bağımsız Hareket

Bu stant diğerlerinden farklı. Sizi İstanbul sokaklarına davet ediyoruz. İstanbul’da yeti farkı olanlar olarak bir yolculukta buluşuyoruz. Tüm farklı toplu taşıma araçlarını, otobüs, Metrobüs, Marmaray, vapur, kullanarak yapıyoruz seyitlerimizi. Yetmiyor bir markete, bir AVM’ye gidip alışveriş deneyimini de yaşatıyoruz sizlere. Belki yolda başka sürprizler, market Pazar alışverişleri parklarda bir dinlenme şehir hayatında ne varsa o güne sığdırmayı arzuluyoruz. Bize katılmak istemez misiniz?

 

 

Braille

Körleri daha bağımsız, daha birey yapan 3 B’nin ilki. Belki de her şeyi başlatan sihirli Tılsım. Gün geçtikçe kıymetini yeni durumlarla da gitgide arttıran erişilebilirlik elması. Braille… Braille olmadan bir festival tahayyül edilebilir mi? Bu yıl da Ayşe Gümüş stant sorumlumuz oluyor ve 6 noktayla bizi Alis harikalar diyarında süper bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta teknoloji de var, pazardan mutfağa, eğitimden ev yaşamına Braille de. Birbirinden ilginç yarışmalar da bekliyor bizi Braille’in maddi manevi hayatımızdaki yerinin kanıtları da. Yeterince açı değil mi? o zaman gelin etkinliklerimize bir göz atın.

Çocuğum ve Ben

Festivalimiz gelenekselleşirken hazırlayanlar da çoluğa çocuğa karışınca çocuğum ve ben standını düzenlememek olmazdı. Bu sene ikinci kez açtığımız bu stant da festivalimizin vazgeçilmezleri arasında yer alacak gibi duruyor. Önce çocuğumuzla bol tırmanmalı bol eğlenceli bir park keyfi yapacağız. Erişilebilir oyunlar üretip birlikte oynayacağız. Körcül emzirme teknikleri hakkında harika şeyler öğreneceğiz. Ve maceralı bir bisiklet turuna çıkacağız. Sizler de kendinizi bu ilginç aktivitelerin içinde bulmak isterseniz, gelin hep beraber hem eylenelim hem öğrenelim. Standımıza bekleriz.

GETEM

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim   Laboratuvarı GETEM 8 binden fazla kör ve az gören   üyesi, binlerce gönüllü okuyucusu ve kataloğunda barındırdığı 45 binin üzerindeki eser yelpazesiyle alanında hatırı sayılır bir yer tutan bir E-Kütüphane, destekleyici teknoloji merkezi ve öğrenci birimi. Standımızda GETEM’le ilgili birçok detayı öğreneceksiniz. Sesli kitap üretim sürecinden gönüllü okuyucu sohbetlerine, GETEM’i ve okuyucuları ne kadar tanıdığınızı göreceğimiz minik ödüllü yarışmalardan metin kitap üretim sürecine kadar çokça çeşitli konu ve konuk standımızda olacak, bekleriz.

Marangoz

Merhabalar herkese

Bu yıl da marangoz ve tamir standıyla sizlerleyiz.

Görme engelli marangoz arkadaşımız sadık bu defa tabure yapacak. Okey taşlarının notasyon yerlerini oyacak ve satranç taşlarına pim takmak için delik delecek. Âdem Vural da sizlere hazırladığımız stantta evde bazı tamiratları nasıl yapabileceğinizi göstererek anlatacak.

Sonrasında da Sadık’la birlikte pratik bilgiler içeren güzel bir sohbetimiz olacak. Standın son saatlerinde ise belki yurt dışından sürpriz bir konuğumuzla sizleri selamlayacağız.

 

Oyun

Oyun bittiğinde, şah da piyon da kutuya girer diyoruz... Paylaşım yoksa, eğlenmek yoksa, düşünmek yoksa, yaratıcılık yoksa, bu nice oynamaktır?

Bebektik oynadık, çocuktuk daha da oynadık, büyüdük, yetişkin olduk ama oyunların şekli değişse de yine oynadık ve gün geldi yaş kemale erdi, lakin oyun ona ilgi duyan kimseyi yüzüstü bırakmadı.

Evet dostlar, bu yılki standımızda neler yok ki?

Liseli gençlerle satranç dostluk maçı, erişilebilir hale getirilmiş çok çeşitli zeka oyunları, kum saatinin bile kıvrandığı heyecanın ve rekabetin doruğa tırmandığı tabu ve dijital oyunların dünyasına kısa bir seyahat.

Maceraya bekleriz, oyunbozanlık yok!

Sesli Betimleme

2006 yılından bu yana engelliler bambaşka bir dünyanın kapılarına daha engelsiz erişiyor sesli betimleme sayesinde. Film, tiyatro, müze, bale, porte, hayvan, eşya kısaca görselin olduğu her yerde betimleme aranıyor artık. Sağırlar içinse işaret dili ve altyazı olmazsa olmaz. İşte tüm bunları erişilebilirlik gündemimizin en baş köşelerine taşıyan Sesli Betimleme derneği, size muhteşem bir gün yaşatıyor standımızda. Betimleme metin yazarlarıyla söyleşi, Körler Burada  Görseli Açıkla etkinliği, Bil bakalım yarışması, çocuklar için betimleme ve sağırların eş erişimi sayabileceklerimizden yalnızca bazıları. İyisi mi siz daha fazlası için standımızı ziyaret edin.

Akşam Söyleşileri

Akşam Söyleşileri

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivalimizin akşamlarında da ''sağlamcılığa inat, farklılıklarını yaşat'' demeye devam edeceğiz. 14-15-16 Ekim akşamlarında alanlarında uzman ve birbirinden kıymetli misafirlerimizi ağırlayarak, tarihe not düşecek söyleşiler gerçekleştireceğiz. Her bir akşam için festivalimizin gün içinde açılan stantlarına ve yapılan atölye çalışmalarına bağlı temalarına paralel olarak akşam söyleşileriyle evlerinize konuk olacağız. Üstelik festivalimizin açılışını 13 Ekim akşamı saat 21:00’de EEEH Dergi'mizin organize ettiği, Merhaba Spektrum ve Düşün Sorgula Üret kolektifinin katılımlarıyla gerçekleştirilecek söyleşide ''sağlamcılığa inat, farklılıklarını yaşat'' mottomuza uygun harika bir sunumla açıyoruz. Festivalimizin akşam kuşaklarını da festival tadında yaşamak isteyen ve sağlamcılığa karşı haykırmak isteyen herkesi akşam söyleşilerimize bekleriz. Söyleşilerimize dair detaylı bilgileri en kısa zamanda paylaşmak umuduyla, bir kez daha diyoruz ki; ''Haydi birlikte festivallemeye.''

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali 2021 festival ekibinden sevgiler.