EEEH Dergi Okurlarının Sakatlık: Yeni Bir Tarih Belgeselinden Tanıyacağı ve Life Unseen: The Story of Blindness (Görünmeyen Yaşam: Körlüğün Öyküsü) Kitabının Yazarı Selina Mills ile Söyleşi

Elifnur Aybaş ve Meral Sözen moderatörlüğünde 13 Kasım 2020 Cuma, Saat 20:30 ile 22:30 arası gerçekleşen etkinliğimize ilişkin ayrıntı ve kayıtlara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.


Kör veya körlüğe dair her bahis bilinmezlik ve gizem tabakasıyla birlikte gelir. The Life Unseen: the Story of Blindness' (Görünmeyen Yaşam: Körlüğün Hikayesi) konunun elli yıldan fazla bir sürede hazırlanmış ilk erişilebilir tarihi. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkmış olsun, görmeme fiziksel durumunun bir bireyin, bir toplumun ve bir medeniyetin yaşamını nasıl etkilediğine dair güçlü ve bilgece bir araştırma.

 

Gazeteci ve BBC yapımcısı Selina Mills, bir gözü kör olarak doğdu ve şimdi kalan görüşünü - tamamen - kaybediyor. Bu kitapta, kendi benzersiz bakış açısıyla, görme yokluğunun antik çağlardan günümüze yaşamlarımızı, duyularımızı ve toplumu nasıl etkilediğini araştırıyor; körlük ve körlere dair duygusallıktan uzak bir sosyal tarih sunuyor.

 

13 Kasım Cuma günü 20:30’da başlayacak  etkinliğimizin ilk oturumunda, EEEH Dergi okurlarının ‘Sakatlık: Yeni bir Tarih’ belgeselinden tanıyacağı Selina Mİlls’le kitabından hareketle körlüğün sosyal tarihini konuşacağız.

Yaklaşık bir saat sürmesini planladığımız bu ilk oturumun ardından etkinliğimizin ikinci bölümünde ise derinlemesine bir tartışma bizi bekliyor. 

Yeti farklılığından hareketle, kimlik, körlük kültürü, sağlamcılık ve sınıfsal temelleri analiz eden bir fikir tartışması yürüteceğiz. Bu bölümde Engelsiz Erişim bünyesinde Burak Sarı öncülüğünde kurulan, “Düşün Sorgula Üret” kollektifi üyeleri yer alacak. Düşün Sorgula Üret ekibi yaklaşık bir yıldır düzenli aralıklarla toplanıyor, alana ilişkin kaynak metinleri okuyarak yeti farklılığına ilişkin fikirsel ve ideolojik temeller üzerine çalışıyor ve mücadele alanını güçlendirmeyi amaçlıyor; 13 Kasım Cuma akşamı gerçekleşecek buluşmada da her zaman yaptığı gibi tartışma yürütmek üzere üç kaynak metni merkeze alacak. Bu metinler EEEH Dergi’de yayınlanan Sakatlık, Yeni Bir Tarih belgeselinin ikinci, dördüncü ve onuncu bölümleri olacak. Takip ve katılımınıza kolaylık sağlaması için ilgili bölümlerin linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/sakatlik_yeni_bir_tarih_2_bolum_mucize_tedaviler

https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/sakatlik_yeni_bir_tarih_belgeseli_bolum_4

https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/sakatlik_yeni_bir_tarih_bolum10_sakatlanmis_bir_kimlik