Erişilebilir Astronomi Hayal Değil

Sevda Bozbey Yılmaz moderatörlüğünde 12 Kasım 2020 Perşembe, Saat 20:30 ile 22:30 arası gerçekleşen etkinliğimize ilişkin ayrıntı ve kayıtlara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.


Değerli takipçilerimiz ve Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali meraklıları,  12 Kasım Perşembe akşamı 20:30’da sizleri bu kez astronominin derinliklerine davet ediyoruz. Amerika’dan ve İtalya’dan katılacak Çok değerli bilim insanları konuklarımızla, bu bilim alanının  da yapılacak erişilebilirlik  çalışmalarıyla körler için asla hayal olmadığını canlı olarak tanıklığınıza sunacağız. Işte Akşam seminerimeze katılacak misafirlerimize dair bazı ipuçları.
Seminerimizin ana konuğu Wanda Diaz Merced,  kör bir kadın olarak yakın bir zamanda davet edildiği   Amerika’da Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezi'nde çalışmaktadır.  Wanda, aslında İtalya'daki  Pisa  Yerçekimi Dalga Gözlem evi'nde görev yapıyor. Kendisi bir bilgisayar bilim insanı ve astro fizik alanında çalışmalar yapıyor. Engelli bireylerin de bu alanın doğal parçaları olsun istiyor.
Bir diğer önemli konuğumuz ise Beatriz Garcia, Arjantinli bir astronom ve Ulusal Bilimsel Araştırma Konseyi'ne bağlı olarak Astropartiküllerdeki Teknoloji Enstitüsü'nde görev alıyor.  Ultra Yüksek Enerji Kozmik Işınları çalışması için Pierre Auger Gözlemevinde Uluslararası İşbirliği üyesidir. Beatriz  özellikle engelliler için Eşitlik, Kapsayıcılık ve Çeşitlilik için Astronomi alanındaki çalışmalarına yoğunlaşmıştır.
Seminerimizin diğer bir misafiri de Francesco Di Renzo, Pisa Üniversitesi Fizik Bölümünde doktora sonrası eğitimine devam etmektedir. Gürültü çalışmasında ve astrofiziksel sinyallere duyarlılığını artırmak için dedektörün karakterizasyonunda aktif olduğu yerçekimsel dalgaları aramak için Başak İşbirliği üyesidir. Ayrıca, Pisa Üniversitesi'nin halka erişim faaliyetlerinde ve ilgili vatandaş bilim projelerinde yer almaktadır.
Massimiliano Razzano, İtalya’daki Pisa Üniversitesinde  Fizik Bölümü'nde profösör olarak bulunmaktadır. araştırma faaliyetleri arasında,  Evrendeki en uç fenomenlerin çok boyutlu araştırılmasına odaklanmıştır.
Gördüğünüz gibi konuklarımız çok ama çok renkli ve çok heyecan verici. Hepinizi bu heyecanımızı paylaşmaya ve bizimle birlikte astronumi ve fizik alanında körler için hayal kurmaya bekliyoruz.Erişilebilir Astronomi Hayal Değil Video Kaydı